توسط: لوار ما
تاریخ: دسامبر 1, 2022 زمان انتشار: 9:21 ب.ظ کد خبر: 13488

آموزش و اطلاع رسانی، یکی از استراتژی های برنامه کشوری پیشگیری از اچ آی وی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: آموزش و اطلاع رسانی یکی از استراتژی های برنامه کشوری پیشگیری از اچ آی وی در کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی لوار ما، دکتر محسن بارونی با بیان اینکه هر سال اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده است، گفت: امسال شعار روز جهانی ایدز “برابری دسترسی همگان به خدمات پیشگیری و تشخیص اچ آی وی” در نظر گرفته شده است.
بارونی ادامه داد: داده های جهانی نشان می دهد که طی دو سال اخیر، همه گیری کووید ۱۹ و سایر بحران های جهانی موجب شده که پیشرفت اقدامات انجام شده، در راستای پایان یابی به همه گیری ایدز دچار تزلزل شود.
وی گفت: روز جهانی ایدز امسال نیز همانند همیشه اهمیت دارد تا این نکته به افراد و دولت ها یادآوری گردد که هنوز نیاز اساسی افزایش بودجه جهت مبارزه با ویروس اچ ای وی برای پایان انگ و تبعیض، افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، مورد نیازهست.
بارونی گفت: علیرغم فعالیت ها و اقداماتی که در طول سالیان گذشته انجام شده، هنوز چالش های بسیاری وجود دارد که می بایست به آن توجه شود.
وی در ادامه گفت: یکی از چالش های اصلی در کشور، افت فعالیت های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به اچ آی وی است، لذا به منظور اطلاع رسانی مناسب و ترغیب به انجام تست در این خصوص، تشدید فعالیت های بیماریابی در کلیه مراکزی که تست تشخیص اچ ای وی انجام می دهند، مد نظر قرار گرفته شده است.
بارونی گفت: در کمپینی که امسال راه اندازی شده است، تشدید بیماریابی در مراکزی که تست تشخیص بیماری ایدز انجام می دهند، از برنامه های اصلی است.
وی بیان کرد: این برنامه با دو هدف افزایش بیماریابی و دسترسی همگانی یه آموزش و تشخیص اچ آی وی انجام می شود.