سرپرست اداره ثبت اسناد سیرجان خبر داد؛
توسط: لوار ما
تاریخ: اکتبر 10, 2023 زمان انتشار: 7:13 ب.ظ کد خبر: 17273

ممنوعیت ارائه هر گونه خدمات به اسناد دفترچه‌ای

سرپرست اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان سیرجان گفت: به موجب تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار و مصوبه اردیبهشت ماه سال جاری شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان، ارائه هرگونه خدمات به اسناد مالکیت دفترچه‌ای ممنوع و منوط به تبدیل به اسناد تک‌برگ می‌باشد.

به گزارش لوار، سعید نظری با تاکید بر مزیت‌های اسناد تک‌برگ نسبت به اسناد دفترچه‌ای اظهار داشت: اسناد مالکیت تک‌برگ (کاداستری) به علت درج نقشه واجد مختصات جغرافیایی از دقت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر ضریب بالای امنیتی این اسناد، نقش قابل توجهی در جلوگیری از جرم جعل ایفا می‌نماید.

وی افزود: علاوه بر مزایای اسناد مالکیت تک‌برگ، تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار مصوب ۱۳۹۳، برای تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگ مهلت ۵ ساله مقرّر و پس از انقضاء مدت یاد شده، ارائه خدمات به اینگونه اسناد را ممنوع اعلام کرده است.

سرپرست اداره ثبت اسناد سیرجان با اشاره به رفع موقت این محدودیت در دوران همه‌گیری کرونا به موجب بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تصریح کرد: اکنون با توجه به فروکش کردن این بیماری، به موجب بخشنامه جدید معاون املاک سازمان ثبت، بخشنامه مربوط به دوران همه‌گیری کرونا ملغی و زین پس به استناد ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار، ارائه هر گونه خدمات به اسناد دفترچه‌ای ممنوع می‌باشد.

او ادامه داد: با عنایت به نقش حیاتی عنصر زمان و سرعت در ارائه برخی خدمات ثبتی از جمله وثیقه‌گذاری اسناد مالکیت جهت آزادی متهمان و از طرف دیگر بازه زمانی حداقل ۴۸ ساعته تبدیل اسناد، از دارندگان اسناد مالکیت دفترچه‌ای دعوت می‌گردد در اسرع وقت نسبت به تبدیل این نوع اسناد به تک‌برگ اقدام نمایند و این امر را به زمان مواجهه با موقعیت‌های اضطراری موکول ننمایند.

نظری در خاتمه با اشاره به ملاک عمل قرار نگرفتن حدنصاب مساحت برای صدور اسناد اراضی کشاورزی به موجب مصوبه دوازدهمین جلسه قرارگاه ملی حدنگاری اراضی کشاورزی، خاطرنشان کرد: به موجب این مصوبه یکی از موانع عمده صدور اسناد اراضی کشاورزی برطرف و امکان صدور اسناد کشاورزی با هر مساحتی فراهم گردیده است و شایسته است مالکین اراضی کشاورزی نسبت به اخذ سند مالکیت اقدام نمایند.