معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، هشدار داد:
توسط: لوار ما
تاریخ: جولای 8, 2019 زمان انتشار: 8:06 ق.ظ کد خبر: 5205

احتمال افزایش مار و عقرب گزیدگی/ مردم جنوب کرمان مراقب باشند

علی اصغر  خیرخواه” معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری لوار گفت: با توجه به احتمال افزایش این گزش‌ها در فصل تابستان باید موارد ایمنی بیش از گذشته مدنظر مردم قرار گیرد.

علی اصغر خیرخواه، افزود: طبق آمار موجود ۷۶۱ مورد گزش عقرب و ۱۳۷ مورد گزش مار در سه ماهه اول امسال در حوزه خدمات دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ثبت شد که خوشبختانه همگی بهبود یافته‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به شیوع گزش ۲ نوع شایع عقرب زرد یا الماس و عقرب سیاه در جنوب کرمان، بیان داشت: بی قراری شدید، تشنج، بی حالی، عرق کردن، تنگی نفس، سردرد و بی اختیاری ادرار از جمله علائم عقرب گزیدگی است.

وی، ضمن توصیه به مردم، ابراز داشت: مردم برای پیشگیری از عقرب گزیدگی اقدامات حفاظتی از جمله پرهیز از انباشتن و توده کردن هیزم و مصالح ساختمانی در محل سکونت و اطراف آن، مسدود کردن سوراخ های دیوارهای منازل به ویژه درو پنجره و ورودی های فاضلاب، استفاده از نور کافی در فضای حیاط ، حمام و دستشویی در طول شب به ویژه در روستاها، جلوگیری از بازی کودکان با دمپایی و پای برهنه در شب ، پرهیز از نشستن یا خوابیدن روی زمین به ویژه در اوایل شب هنگام رفتن به تفریح یا گردش، پرهیز از توقف در جاده های بیابانی و نشستن روی خاک‌های انباشته شده، استفاده از کفش‌های ساق دار و دستکش توسط کارگران و کشاورزان در هنگام کار و … را به صورت جدی رعایت کنند.

خیرخواه، در ادامه، افزود: ضمن مراجعه فوری فرد عقرب گزیده به مراکز درمانی اورژانس و بیمارستان ها و حفظ آرامش فرد به منظور کاهش انتشار سم در بدن، ثابت و بی حرکت نگه داشتن عضو گزیده شده و قرار دادن عضو آسیب دیده پایین تر از سطح قلب، بستن بالای محل گزش با باندی به پهنای کم به طوری که زیاد سفت نبوده تا گردش خون به راحتی انجام شود، از جمله نکاتی است که در مورد فرد عقرب گزیده باید رعایت شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، اضافه کرد: و نیز بایستی از شکافتن، تیغ زدن ، مکیدن و خارج کردن نیش عقرب با فشردن محل گزش خودداری کرد.